Jak se staví a rekonstruuje v roce 2019 aneb Co všechno jsme zjistili na naší roadshow

Několik měsíců na cestách po České republice – i tak by se dala shrnout naše roadshow Stavte hlavou. Dali jsme si za cíl navštívit co nejvíce staveb a rekonstrukcí a kromě představení soutěže zjistit, co těší a naopak trápí stavebníky. Přečtěte si, na co všechno jsme při jízdě Českem, Moravou a Slezskem přišli.

4 755 navštívených staveb a 131 registrovaných stavebníků

Kompletní data o stavbách pro rok 2019 uvidíme až začátkem příštího roku. Můžeme se ale podívat na data Českého statistického úřadu za rok 2018. Podle něj bylo loni dokončeno 18 287 staveb, což je nejvíc od roku 2010. My jsme na naší cestě zastavili u 4 755. Majitelům, které jsme nezastihli, jsme nechali na místě malý dáreček, ostatním jsme ho předali osobně.

Kromě představení soutěže Stavte hlavou jsme se také hodně vyptávali. Ze 131 registrovaných staveb převládaly oproti rekonstrukcím novostavby, které tvořily 75 %. A jaké typy stavebních úprav dominovaly? Pomyslné 1. místo obsadily fasády, na záda jim ale velmi těsně dýchaly realizace koupelen a také podlahy.

A jak je to se stavbami celkově?

Na počtu dokončených domů se znatelně podepsala ekonomická krize. Jejím vlivem od roku 2008 do roku 2014 klesaly ceny domů, a tak lidé začali místo bydlení v nájmech pořizovat vlastní bydlení. Hrubá stavba se nejčastěji realizuje z cihel a tvárnic, od roku 2006 se však razantně zvyšuje zájem o dřevostavby. Zatímco jich bylo v roce 2006 postaveno sotva pár stovek, loni jejich počet balancoval na hranici 3 000.

Jak vypadal průměrný dům v roce 2018?

Podle statistiky se jedná o dům s dispozicí 4+1. Průměrná obytná plocha je 91 m2 a převažuje u něj energetická třída B. Do budoucna můžeme kvůli přísnějším nařízením EU očekávat stále více energeticky úsporných domů.

Zvyšuje se i počet domů postavených svépomocí

Cena standardního domu při stavbě na klíč se podle odhadu v průměru pohybuje od 24 do 29 000 Kč/m2 užitné plochy. Za stavbu svépomocí zaplatíte něco kolem 15 000 Kč/m2. Možná proto se počet staveb svépomocí každým rokem zvyšuje. Podle portálu TZB info takto staví dokonce až 55 % lidí. Nejčastěji si stavebníci svými silami zajišťují položení základové desky a vyzdění obvodového i vnitřního zdiva. Odbornou práci (elektřina, instalatérství) ale většina svěří raději profesionálům. Domky, které si lidé postaví sami, mají ve většině případů podobu dvoupatrové stavby nebo bungalovu o průměrné rozloze okolo 150 m2.

Chce to čas, trpělivost a kvalitní materiál

Za stavbu svépomocí na 100 % ušetříte. Na čem byste ale rozhodně šetřit neměli, je kvalitní materiál. Jen tak se totiž budete z nového bydlení radovat dlouhá léta. Vše začíná hydroizolací základů, pokračuje zateplením fasády a končí střechou. Díky produktům Sika, KVK, KVK Parabit a SCHÖNOX zvládnete stavbu na jedničku a můžete navíc vyhrát až 1 000 000 Kč. Přidejte se k registrovaným stavebníkům a získejte nejen hlavní výhru, ale i další skvělé odměny každý měsíc.

Zveřejněno dne 20.09.2019