Objevte výhody plochých střech

Tvar střechy významně ovlivňuje nejen náklady na stavbu domu, ale i energetickou náročnost. Moderní doba nabízí nespočet řešení a to, co se v minulosti jevilo jako problém, může být v současnosti velmi populární. Platí to i o plochých střechách. Zatímco byly v minulosti spojovány s obavou z nízké životnosti a průsaku vody, dnes vám díky kvalitním materiálům nic z toho nehrozí. Zjistěte, proč se vyplatí pořídit si plochou střechu.

Získejte prostor navíc

Střecha není jen ochrana před deštěm, zastává další důležité funkce, které vám mohou bydlení zpříjemnit. Ploché střechy se těší čím dál větší oblibě a není se čemu divit. Nabídnou vám totiž prostor, který můžete využít pro instalaci solárních panelů nebo k příjemnému posezení. Díky rovnému povrchu nepotřebujete vytápět zbytečné plochy, a tak navíc ušetříte za energie. Další výhodou je její pochůznost. Vyhnete se balancování na šikmém povrchu a jakákoliv oprava je opravdu snadná.

Jaké existují typy plochých střech?

Při realizaci si můžete vybrat z jednoplášťové nebo dvouplášťové varianty. První zmíněná neobsahuje větranou vzduchovou mezeru a je tedy důležité promyslet při její realizaci kvalitní parozábranu, která bude chránit konstrukci před pronikáním vodních par. Dvouplášťová střecha oproti tomu obsahuje větranou vzduchovou mezeru, jejíž hlavní funkcí je odvádění vlhkosti. Aby mohla konstrukce fungovat, musí mít střecha nasávací a odváděcí otvory proudícího vzduchu.

Podle zatížení se ploché střechy dělí na:

 • Nepřitížené (bez zatížení) – patří mezi ně mechanicky kotvené a celoplošně lepené střechy.
 • Přitížené – jejich součástí může být štěrkové lože, vegetační vrstva nebo jiné pochozí prvky.

Dopřejte si oázu klidu i uprostřed rušného města

Pokud milujete přírodu a rádi občas uniknete na klidné místo, je pro vás jako stvořená zelená střecha. Patří mezi přitížené střechy a pokrývá ji vegetace a půda. Původně pochází ze severní Evropy, postupně se ale její varianty dostaly do celého světa.

Zelené střechy dělíme na:

 • Intenzivní – vyžadují údržbu a občasné zavlažování. Jsou vhodné pro rekreaci, vysazení stromů a keřů nebo pěstování zeleniny.
 • Extenzivní – jsou méně náročné na údržbu, nepotřebují zavlažování. Vysazují se na nich trávy, mech a divoké květiny.

Skladba zahrnuje podklad – obvykle vícevrstvou vyztuženou PVC nebo FPO fólii, která je na podkladu volně ložená. To znamená, že není celoplošně mechanicky kotvená ani lepená. Okraje okolo atiky, ukončení a místa s většími prostupy jsou mechanicky zabezpečené pomocí kotvicích profilů. Jednotlivé pásy fólie jsou položeny s přesahem a svařeny k sobě. Další možností podkladu je tekutý hydroizolační nátěr Sikalastic®.

Příklad skladby intenzivní zelené střechy:

 1. Asfaltová penetrace podkladu Sika® Igasol®-101,
 2. parozábrana PARAELAST AL+V S40,
 3. tepelná izolace PARABIT EPS 150,
 4. geotextilie 300 g/m²,
 5. hydroizolační vícevrstvá PVC fólie Sikaplan® SGmA-18,
 6. nopová fólie,
 7. souvrství zelené střechy.

Proč stojí za to pořídit si zelenou střechu?

Kromě toho, že získáte spoustu nového prostoru, zvýšíte i užitnou hodnotu nemovitosti. Zelené střechy navíc produkují kyslík, absorbují škodliviny ze vzduchu a zabraňují víření prachu. V teplém počasí zamezují přehřívání budov a potěší vás svými skvělými izolačními vlastnostmi. Snížíte díky nim spotřebu energie a zpomaluje průtok vody. Můžete na nich pěstovat květiny i zeleninu, slouží jako místo k relaxaci a nabídnou vám prostor, který jinde nenajdete.

Vyberte si k realizaci produkty Sika a zúčastněte se naší soutěže Stavte Hlavou

Máte po přečtení článku pocit, že je plochá střecha něco, co rozhodně potřebujete? Pak k její realizaci zvolte materiál Sika. Nejen, že získáte opravdovou kvalitu, nakoupíte-li jej ve vybraných prodejnách, můžete se navíc zapojit do soutěže, kde na vás čeká až 1 000 000 Kč.

Zveřejněno dne 10.10.2019